<span class="wtr-time-wrap before-title" style="font-size:px;color:#cccccc;"><span class="wtr-time-number">3</span> min read</span>Linux İçin Parola Politikaları

3 min readLinux İçin Parola Politikaları

image_pdfimage_print

Linux kullanıcılarının büyük bir kısmı, düzenli olarak güvenlik güncellemelerini yükler ve en yeni sürümü kullanır. Fakat bu hassasiyet ve dikkat tek başına yeterli olmayabilir. Güvenli, kuralları her kullanıcıya eşit olarak uygulanan bir parola politikanız yoksa güvenlik güncellemelerini yüklemek tek başına yeterli olmayabilir.

Linux dağıtımlarının bir çoğu, kurulum esnasında kullanıcıyı rahatsız etmeyecek kuralların bulunduğu politikaları varsayılan olarak seçerler. Parolanın değiştirilme zorunluluğu, kaç gün arayla değiştirilmesi gerektiği veya kaç gün değiştirilmez ise hesabın kilitleneceği gibi kuralları sonradan belirlemek gerekir.

Bu tür ayarları yapmak isterseniz, chage komutunu kullanmalısınız. Kullanımı kolay olan bu komut, seçeceğiniz parola politikalarının oluşturulmasında size çok yardımcı olacaktır. Yardım (help) ve kılavuz (man) sayfalarından seçenekleri ve yapabileceklerinizi görmeniz mümkün.

Komut satırında alttaki komutu çalıştırırsanız, istediğiniz kullanıcının parola kurallarını görebilirsiniz.

Üstteki raporda görüldüğü gibi kullanıcının parolası, asla zaman aşımına uğramayacak, pasif hale gelmeyecek, hesap pasif hale gelmeyecek ve parolanın değişiminin üzerinden 99999 gün geçmeden yeni parola belirleme zorunluluğu ortaya çıkmayacaktır.

(-m 5) seçeneği ile, bir parola değiştirildikten sonra yeniden değiştirilmesi için, en az 5 günün geçmesi gerektiği belirlenmiştir.

(-M 90seçeneği sayesinde, parola değişiminden itibaren 90 gün geçtiğinde, kullanıcı mecburen parolasını değiştirmek zorunda bırakılmıştır.

(-I 30) kullanıcı, en son oturum açtığından itibaren 30 gün oturum açmamış ise, hesabın pasif hale geçirilmesi kural olarak belirlenmiştir. Tatile çıkıyorsanız veya uzun süre bilgisayarınızdan uzak kalacaksanız dikkatli kullanmanızı öneriyoruz.

(-W 14seçeneği, kullanıcıya parolasının zamanının dolmasına 14 gün kaldığından itibaren uyarı ile ikaz edilmesini sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.