<span class="wtr-time-wrap before-title" style="font-size:px;color:#cccccc;"><span class="wtr-time-number">3</span> min read</span>Linux Sunucuya OpenVPN Kurulumu ve Windows İstemciden Bağlanma

3 min readLinux Sunucuya OpenVPN Kurulumu ve Windows İstemciden Bağlanma

image_pdfimage_print

VPN, engelli sitelere girmek veya görülmesini istemediğiniz trafiğiniz olduğu zaman işe yarar. Etrafta ücretsiz VPN’ler çokca olsada bunların sunucularında duran logların başkalarına verilmediğini veya trafiğinizin ne kadar güvende olduğunu bilemezsiniz. Bu yüzden bu yazıda kendi server’ımıza OpenVPN kurulumunu kısaca yazacağım. (Ben DigitalOcean‘dan kiraladığım VPS’ime Debian 7.0 x64 kurdum ama Ubuntu ve CentOS‘ta da çalışır.)

OpenVPN kurulumu ile ilgili yazılar aradığınızda (How to install openvpn on blabla) çokca uzun ve kurarken canınızdan bezmenize neden olabilecek bir ton olay göreceksiniz. Bunun böyle olduğunun farkına varanlar sağolsunlar işi bir bash script yazarak halletmişler. Ki bunu Github’ta forklayan da 300’ün üstünde kişi var, yani OpenVPN’den biz çektik siz çekmeyin diyip geliştirmeye yardım etmişler.

Kurulum

Önce sistemimize update & upgrade yapıyoruz.

 apt-get update && apt-get upgrade  

Sonrasında bahsini ettiğimiz scripti çalıştıralım. Github linki burada.

Sağolsunlar yazdıkları küçük bir komut zinciri ile Github’a uğramamızada gerek kalmıyor.

wget git.io/vpn --no-check-certificate -O openvpn-install.sh; bash openvpn-install.sh  

Bu satırı komut satırımıza girdiğimizde bash scripti indirip çalıştıracak ve bize server IP’imizi soracak.

1

Kendisi zaten IP adresimizi bulduktan sonra soruyor, teyit ettirmek için yani.

Sonrasında OpenVPN için hangi porttan dinleme yapacağını soruyor. Buraya da OpenVPN için default port numarası olan 1194 değerini girip bize soruyor. Bunu herhangi bir değere set edebilirsiniz.

2

Sonrasında sorduğu soruları uzatmadan enterlayıp geçiyoruz ki kendisi defaultta n vermiş. Sonrasında hangi DNS‘i kullanmak istediğinizi soruyor. Sistemin kullandığı DNS’i kullanmasını söyleyip 1 diyoruz.

Ardından gerekli ayarlamaları yaptığı sırada bağlanacağımız client için bir isim soruyor. Default olarak client denmiş. Ben bunu Gundy olarak değişiriyorum ve geçiyorum.

3

Sonrasında konfigürasyonlar için alacağı bilgileri bitirdi ve bizden devam için bir tuşa basmamızı istiyor. Ve önce kurulum, ardından konfigürasyonları yapıyor. Bunlardan biri bağlanmamız için gereken 2048 bitlik RSA Private Key.

4

Anahtarı ürettikten sonra servisleri yeniden başlatacaktır ve kullanıma hazır hale gelecektir.

5

Windows makinemizden OpenVPN client’ıyla bağlandığımız sırada kullanacağımız gerekli bilgileri içeren konfigürasyon dosyası ana dizinimizde, ayarlamalar sırasında belirttiğimiz kullanıcı ismimizle oluşturulmuş ve bizi bekliyor.

WinSCP veya benzeri bir uygulama ile server’dan ovpn uzantılı dosyamızı çekiyoruz. Bu dosyayı OpenVPN’in kurulu olduğu dizindeki config klasörünün altına atıp OpenVPN istemcimizi çalıştırıyoruz. Yönetici olarak çalıştırmayı unutmayın!

6

Tabi çalıştırdığımız zaman küçük bir ikon haline gelip görev çubuğunda görünüyor.Sağ tıklayıp Bağlan diyoruz ve bağlantının oluşturulmasını bekliyoruz.

7

Ardından bağlantıyı sağlamaya çalışıyor TLS paketleri yollayıp alıyor.

8

Ve bağlantı kurulduğu zaman bize bağlandığımız network’ten atanan IP ile beraber bildiren bir uyarı çıkıyor. (Yapacaklarınız bekleme süresiyle beraber 3-5 dakika.)

9

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.